Amikor egy szkizofréniával élő személy utazást tervez, figyelembe kell vennie néhány kulcsfontosságú szempontot a saját biztonsága (és a kellemes kikapcsolódás!) érdekében. Lesley McCuaig 7 olyan nehézségről számol be, melyekkel utazásai során gyakran szembesül. Ilyen többek között az, amikor a tünetei egy rövid időre felerősödnek, vagy amikor átmenetileg át kell állnia egy új napirendre.
„A kihívások ellenére imádom az utazás előtti várakozást és izgalmat, és az utazással járó előnyök általában túlsúlyban vannak a nehézségekkel szemben” – állítja Lesley.
Bejárni az országot, hogy meglátogassam a barátaimat és a családomat, az egyik kedvenc tevékenységem. Nagy becsben tartom a kalandokat és a lehetőséget, hogy a szeretteimmel találkozhatom.
Ugyanakkor a szkizofréniával vagy más súlyos mentális betegséggel élők számára az utazás különösen nagy kihívást jelenthet. Ezért sosem veszem félvállról.
Az utazást gyakran ábrázolják idilli élményként, azonban néha drágán meg kell fizetni érte, különösen a szkizofréniával élőknek. Az anyagi terhen túl az utazás jelentős mértékben megzavarja a megszokott alvási rutint és gyógyszeres kezelést.
Az új környezet, az ismeretlen helyek, hangok és ételek által kiváltott stressz az esetleges komplikációkat – például egy pszichotikus epizódot – még ijesztőbbé teheti.
Az alvás mindenki számára létfontosságú, a szkizofrénia kezelésében azonban még inkább.
Amikor az ember egész nap, minden nap, azaz az év 365 napjában hallási hallucinációktól szenved, a zaj igencsak fárasztóvá tud válni számunkra. Megfelelő mennyiségű pihenés nélkül az utazás során a hallucinációk felerősödhetnek. A hallucinációim által keltett folyamatos zaj miatt sokkal hamarabb elfáradok, mint egy átlagember. Az utazás miatti kimerültség és stressz tovább fokozza a feszültséget és megnehezíti az állapotom kezeléséhez szükséges stabilitás fenntartását.
Amikor Új-Skóciából a kedvenc helyemre, Brit Columbiába utazom, ez 3-4 órás időeltolódással jár.
Ez a változás kihat a gyógyszeres kezelésemre és az alvási szokásaimra, amelyek kritikusak a tüneteim kordában tartásához. Segít az átállásban, ha ébresztőket állítok be a telefonomon, amelyek emlékeztetnek a gyógyszereim bevételének időpontjára.
Hasonlóképpen, az utazás okozta stressz is súlyosbíthatja a pszichózis tüneteit. Bár ritkán utazom külföldre, most épp tervezek egy utazást Észak-Írországba. Kiszakadni a megszokott környezetemből – az otthonomból, kultúrámból és országomból – tovább fokozza számomra a kihívást.
Alapvető fontosságú, hogy az orvosom útmutatásai alapján előre megtervezzem a gyógyszeres kezelésem menetrendjét, valamint hogy fenntartsam az egészséges alvási szokásaimat. Az utazás tervezésénél kulcsfontosságú annak megértése, hogy milyen hatással lehet az utazás a szkizofréniámra.
Otthon a kutyám érzelmi támogatást és kiegyensúlyozott napirendemet nyújt számomra. Bár a kutyám nem bejegyzett terápiás állat, az iránta való felelősségérzetem biztosítja, hogy én magam is megfelelő alvási, étkezési szokásokat kövessek és rendszeresen mozogjak. Adott esetben frusztráló lehet, hogy az utazás idejére tőle is el kell válnom, hiszen így felborul a megszokott napi rutinom, és hiányzik a társasága is.
Szerencsére a modern technológia lehetővé teszi, hogy szemmel tudjam tartani a házi kedvencemet. A rendszeres kapcsolattartás a kutyaszitterrel és az, hogy folyamatosan hírt kapok felőle, segít enyhíteni a feszültséget.
Ha a tüneteim az utazás során fokozódnak, mindig visszatérek az alapokhoz: jól eszem, jól alszom, sportolok és időben beveszem a gyógyszereimet.
Ha ez nem elegendő, orvosi segítséget kérek a legközelebbi egészségügyi intézményben.
A pszichotikus epizódokra is kiterjedő utasbiztosítás szintén hozzájárulhat a szükséges biztonsági védőhálóhoz. Sok utasbiztosítás nem terjed ki a mentális betegségekre, ezért érdemes olyan biztosítást keresni, ami fedezi az esetleges pszichiátriai ellátást is. Szükség esetén független biztosítási alkuszhoz lehet fordulni.
Amikor Brit Columbiába utazom, a hallási hallucinációim általában az utazás első néhány napjában felerősödnek. Ez azonban egy megszokott jelenség, így nem esem pánikba. Ahogy hozzászokom az új időzónához és napirendhez, a tüneteim enyhülnek.
Ha ebben az átmeneti időszakban türelmes maradok, az sokat segít a tüneteim hatékony kezelésében.
Összegezve tehát, mielőtt lefoglalom a következő utazásomat, a következőket kell mérlegelnem:
Amikor a barátaimhoz és a családomhoz utazom, ők segítenek túllendülni a nehézségeken. Érzelmi támaszt nyújtanak, segítenek a gyógyszeres kezelésben és a helyi egészségügyi szakellátás felkutatásában. Ne feledjük, mert nagyon fontos, hogy olyan utasbiztosítást válasszunk, ami kiterjed a mentális betegségekkel járó eseményekre, például a pszichotikus epizódokra is. A kihívások ellenére imádom az utazás előtti várakozást és izgalmat, és az utazással járó előnyök általában felülmúlják a nehézségeket.
Körültekintő tervezéssel és a napi rutin betartásával az utazás nagyszerű élmény lehet még a szkizofréniával élők számára is.
A cikkben szereplő információkat kizárólag betegedukációs célból osztottuk meg, azok nem szolgálnak konkrét egészségügyi tanácsként betegségek kiértékeléséhez vagy kezeléséhez.
A cikkben szereplő tartalmat létrehozó, valamint a képeken látható személy(ek) közreműködéséért a Teva Pharmaceuticals vállalat díjat fizetett. Az itt szereplő tartalom a közreműködő személy véleményét tükrözi, amely nem feltétlenül azonos a Teva Pharmaceuticals nézeteivel. Hasonlóképpen, a Teva Pharmaceuticals nem vizsgálja, ellenőrzi, befolyásolja vagy támogatja a közreműködők weboldalaihoz vagy közösségi média hálózataihoz kapcsolódó tartalmakat. Az itt szereplő tartalom tájékoztató és edukációs célokat szolgál, és nem tekinthető orvosi tanácsadásnak vagy ajánlásnak. A diagnózis felállítása és bármely kezelési protokoll megkezdése vagy megváltoztatása előtt forduljon megfelelő képzettséggel rendelkező egészségügyi szakemberhez.
CNS-HU-NP-00005 Lezárás dátuma: 2025. március 19.